Jedną z mniej znanych form aktywności twórczej dziecka jest ekspresja werbalna. Niespisywana, często pojawia się i zanika niezauważona. W naszym przedszkolu obserwujemy duże zainteresowanie dzieci tego rodzaju twórczością. Dlatego stwarzamy im możliwość rozwijania tych umiejętności i zdolności, jak również utrwalenia efektów ich pracy twórczej.

Staramy się, aby dzieci miały możliwość bawić się słowem. Uświadamiamy im, że każdy może stworzyć coś niepowtarzalnego, przedstawić własne marzenia i fantazje, uczucia i emocje.

Już w 2007 roku wiersze dzieci zostały zaprezentowane w postaci tomiku „Witaj wiosno”, natomiast w 2012 roku ukazał się tomik pt. “Moja Rodzina”. W roku  2015 wiersze dzieci znalazły się w tomiku „Złote strofy” wydanym przez Rejonowe Koło Pszczelarzy w Rzejowicach. Przedszkolny Klub Małych Poetów był inicjatorem przedszkolnych konkursów poetyckich: „Każdy przedszkolak wie, jak dbać o zdrowie swe”, „Dobre maniery” oraz między przedszkolnego konkursu „W blasku choinki”.

Kilkoro naszych wychowanków znalazło się w gronie autorów tekstów profesjonalnego tomiku wydanego przez Centrum Edukacji Kulturalnej i Artystycznej pt. „Dzieci piszą”. Stale współpracujemy ze Stowarzyszeniem Literackim PONAD.

W dalszym ciągu wspieramy zainteresowania dzieci tego rodzaju twórczością. Przedszkolny Klub Małych Poetów zaprasza do lektury zamieszczonych tekstów.

Prezentujemy wiersz pt. “My wirusom się nie damy!”, który powstał podczas zajęć Przedszkolnego Klubu Małych Poetów
Autorzy: Pani Ela, Julia, Iga, Lenka, Ala, Filip, Adaś, Hubert.

My wirusom się nie damy!

My wirusom się nie damy, choćby i koronę miały!

Nie będą nas już straszyły, bo będziemy maseczki nosiły.

Przedszkolaki dobrze wiedzą, że wirusy na rączkach siedzą.

Buzi, więc nie dotykamy, tylko do łazienki zmykamy.

Tam mydełko na nas czeka, wirus się boi i szybko ucieka.

Jak myć rączki dobrze wiemy, w 30 sekund, wirusa się pozbędziemy.

Choć przyjaciół dużo mamy, to się z nimi inaczej witamy.

Nie ściskamy, raczki nie podajemy, tylko miło się śmiejemy.

A gdy kaszlu przyjdzie pora, nie przychodzimy do przedszkola.

Te zasady wszyscy znamy, bo o zdrowie swoje dbamy.

Wydane tomiki wierszy:

  • Witaj wiosno
  • Moja rodzina
  • Złote strofy